Å finne tilbake til nærleiken til seg sjølv og eigen kropp❤️
Livet drar oss ofte vekk fra oss sjølve. Me fylles av krav, forventninger og inntrykk utenfra, og sakte, nesten umerkeleg, kan me miste kontakten med vår eigen kropp, pust og indre rytme. Men hva skjer når me stopper opp? Når me gjer oss sjølve rom til å vende blikket innover og lytter – ikke til tankane som surrar i hovudet, men til kroppen, pusten og det som rører seg i oss?
Gjennom bevegelse, pust og oppmerksomt nærvær kan me finne tilbake til den djupe forbindelsen med oss sjølve. Me kan åpne opp for ein meir spontan måte å være i kroppen på – ein frihet me alle kjente som born, men som ofte forsvinn i voksenlivet.
Å Gjenoppdage Si Eiga Kjerne
Når me gjer oss sjølv tid til å lytte innover, begynner me å merke at kroppen og pusten har en visdom som går djupare enn orda me bruker. Me bærer med oss mønstre – både fysiske og emosjonelle – som kan løsne når me våger å gje slepp og lar kroppen bevege seg naturleg.
Å opne opp for denne kontakten handler ikkje berre e om det fysiske. Det er også ein sjelelig prosess. Når me gjer plass til vår eigen kjerne, vert me meir levende, meir tilstades – både for oss sjølve og for menneska me møter.
Naturlige Reflekser og Spontanitet
Som born beveger me oss naturleg, intuitivt og utan frykt. Me strekker oss mot det me ynskjer, faller og reiser oss igjen, leiker utan å analysere kvar minste bevegelse. Med tida mister me ofte denne spontaniteten. Kroppen blir meir anspent, pusten blir grunnere, og me lærer å holde tilbake både bevegelser og følelser.
Men desse naturlige refleksene ligg der framleis. Dei kan vekkast til live igjen gjennom øvelser som gjer kroppen tryggleik til å sleppe spenninger og finne tilbake til sin opprinnelige flyt. Når me kjenner oss sjølv og kroppen vår bedre, tør me og bruke den mer fritt – me blir meir oss sjølv.
Å Stå Stødigere i eige Liv
Når me er i kontakt med pusten, kroppen og det indre rommet av stillhet, blir me meir til stades i oss sjølve. Me blir tryggare og meir opne, både i møte med oss sjølve og andre. Det handlar ikkje om å kontrollere, men om å tillate – å la kroppen være fri, la pusten være djup og la livet få flyte meir naturlig.
Denne tilstedeværelsen skaper rom for ekte møter. Når me er til stades i oss sjølv, blir me også meir åpne for andre. Me kan møte mennesker uten masker, uten å spele roller – våge å vere oss sjølve i kraft av den me er uten frykt for at me ikkje skal bli verdsatt eller føle oss gode nok for den me er.
Agape – Det Meiningsfulle Møtet
Djupast sett søker me alle det samme: Kontakt, tilhørighet og det å bli møtt for den me er. I gresk filosofi finnes ordet Agape – “ei form for kjærleik som handlar om rein tilstedeværelse og å møte den andre uten krav eller forventninger.”
Når me er i kontakt med oss sjølv, kan me også være i sann kontakt med andre. Det er i dette møtet, der to levande liv får være seg sjølv fullt og helt, at me finn det me lengter etter. Djup kontakt og det å virkelig bli sett for den ein er utan å bli dømt eller mistrudd. Då kan me også våge å sleppe fram det sårbare i oss.
Kanskje handlar reisa heim til oss sjølv ikkje berre om oss?Kanskje er det gjennom denne kontakten me åpner opp for det største av alt – forbindelsen mellom oss og verda rundt oss?
Det me alle lengtar etter er kontakt og det å høyre til – so kanskje fyrste steg er å finne tilbake til kontakten til seg sjølv, slik me ser små babyar gjer. Kjerne-essensen av å vere til der me prøver og utforsker og møter verden akkurat her og no -i dette augneblikket.
———
Ynskjer du å utforske korleis pust, bevegelse og nærvær kan hjelpe deg til å finne tilbake til din egen kjerne? Ta kontakt for kurs og veiledning hos GMB Aktiv Helse.
Forslag til kurs Voss: https://gmbaktivhelse.no/trening/morgon-yoga-morgonpust/


